Kovalı Elavatör


Kovalı elevatörler de bantlı konveyörler gibi  mekanik taşımada 19. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Değişik türde bant ve zincir imalatının ve kalitesinin artması nedeniyle kullanımı bütün dünyada çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır.  Kovalı elevatörler kısa bir mesafede yüksek eğimli yada dikey bir alana ürün taşımada en uygun mekanik transfer ekipmanıdır.
Kovalı elevatör nedir;
Kovalı elevatör  malzemenin bir noktadan istenilen noktaya dikey olarak taşınmasında kullanılan mekanik taşıma ekipmanıdır. Özellikle ağır ve yüksek miktarda dikey taşınması gereken toz ve granül gibi yığın malzemelerin taşınmasında çok kullanışlı mekanik taşıma ekipmanlarıdır.
 
Kovalı elevatörler verimlilikte ve çok değişik türde malzemelerin dikey taşınmasında günümüz dünyasında en popüler dikey taşıma sistemidir.   Zincirli ve bantlı olmak Project Plus tarafından üretilmekte ve hemen hemen bütün dikey taşıma işlemlerinde öncelik verdiğimiz ekipmandır.
Kovalı elevatör kapasitesi nasıl belirlenir;
Taşınacak ürünün kapasitesi kovalı elevatörün  imalatında en önemli faktördür, konveyörde kapasiteyi belirleyen üç önemli husus vardır;  yoğunluk, kova hacmi ve hız bunlar göz önüne alınarak kapasite belirlenmelidir yada şu formülle kovalı elevatörünüzün kapasitesini hesaplayabiliriz; Kapasite = Yoğunluk x Akış hızı x Kesit alanı.
Kovalı elevatörler de bant veya zincir seçimi;

Bant ve zincir kovalı elevatörler de en pahalı ve en sık değiştirilmesi gereken ekipmanların başında gelmektedir;  bundan dolayı hangi tip bant ve zincirin seçileceği özellikle düşünülmelidir.  Şu etkenleri göz önüne alırsak band ve zincir seçimimiz kolaylaşacaktır; taşınacak ürünün özelliği; sıcaklığı, boyutları nemliliği, kovalı elevatörün tahrik tipi, kovalı elevatörün yüksekliği ve tambur çapı.

Üretimini yaptığımız ve dünyanın değişik ülkelerinde çalışan yüzlerce kovalı elevatörlerimiz en büyük referansımızdır.

Kovalı elevatör  tiplerini şu şekilde sınıflandırabiliriz;
  • Zincirli tip kovalı elevatör
  • Bantlı tip kovalı elevatör
  • Sıcaklığa dayanıklı tip kovalı elevatör
  • Gıda normlarına uygun kovalı elevatör
Kovalı elevatör sistemleri; tam otomatik, yarı otomatik, manüel kontrollü olarak ihtiyaçlarınıza yönelik olarak üretilmektedir.
Kovalı elevatörler dikey taşımanın gerekli olduğu bütün toz ve granül tipi proseslerde kullanılmaktadır.
Kovalı elevatör  üretim prosesindeki önemi çok büyüktür, dikey taşımanın gerekli olduğu üretim prosesinde prosesin verimli çalışması sadece sağlıklı işleyen dikey taşıma sistem ekipmanlarına bağlıdır.
Kovalı elevatörlerin, uzun ömürlü ve bakım masraflarının düşük olması seçeceğiniz kovalı elevatör tipine bağlıdır, doğru seçilmiş kovalı elevatör sizi uzun yıllar üretim prosesinizin aksamadan yürümesini sağlayacağı gibi bakım masraflarınızı da düşürecektir.
Verimli çalışmayan dikey taşıma sistemlerinin en  büyük nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Yanlış montaj kovalı elevatörün balansının yapılmaması
  • Eksik yağlama
  • Temizlik şartlarının yerine getirilmemesi:
  • Ürününüze uygun olmayan kova tipleri
  • Kalitesiz elevatör bandı ve zincir seçimi
  • Elevatör yükünün yanlış hesaplanması.

 

KOVALI ELEVATÖRLER İÇİN KOVA, BAND, ZİNCİR VE TAMBUR
KOVALI ELEVATÖR KOVA İMALATI (NOT AĞIR ŞARTLARA DAYANIKLI)
KOVALI ELEVATÖR BAND TEDARİĞİ
KOVALI ELEVATÖR ZİNCİR TEDARİĞİ
KOVALI ELEVATÖR MONTAJ VE REVİZYON HİZMETLERİ
KOVALI ELEVATÖR KASNAK VE TAMBUR İMALATI

Lütfen fiyat ve detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçiniz.