Ara | tr / en / ru

Pnomatik, hidrolik, elektrik sistemlerinin karşılaştırılması

Basınçlı hava (sıkıştırılmış hava), insanların fiziksel gücünü arttırmak için kullandığı bilinen en eski enerji iletim türüdür. Kesin olarak bilinen ilk basınçlı hava uygulamasını Yunanlı Ktesibios 2000 yıl kadar önce yaptığı basınçlı hava mancınığı ile gerçekleştirmiştir. Pnomatik, Yunanca ‘nefes alıp verme’ anlamına gelen ‘pneuma’ kelimesinden türetilmiştir.

Hava basıncı veya vakum etkisi ile çalışan makineler, aletler ve sistemlerin özelliklerini içeren bilim dalına pnomatik denir.

Gerçek anlamda Pnomatik uygulamaları 1950 yılından sonra başlamıştır. Daha önceleri sadece maden endüstrisinde, yapı endüstrisinde ve demir yollarında (Havalı fren) kullanılmaktaydı.

Pnömatiğin endüstriye asıl girişi ve yayılması seri üretimlerde modernleşme ve otomasyona ihtiyaç duyulmasıyla başladı. Başlangıçta bilgisizlikten kaynaklanan karşı çıkmalara rağmen kullanım sahası her geçen gün daha da artmış olup bugün artık çok değişik endüstriyel uygulamalarda bile pnomatik cihazlar tercih edilmektedir.

1.1.2. Pnomatik, Hidrolik, Elektrik Sistemlerinin Karşılaştırılması

Tablo 1.1: Pnomatik, hidrolik, elektrik sistemlerinin karşılaştırılması
  PNOMATİK HİDROLİK ELEKTRİK
Enerji Depolaması, Enerji İletimi, Maliyet Basınçlı hava elektrik motoru ya da içten yanmalı motorlarla tahrik edilen kompresörlerle sağlanır. Enerji iletimi yavaş ve sınırlıdır. Enerji maliyeti yüksektir. Enerji depolaması sınırlı ölçüde mümkündür. Enerji iletimi yavaş ve sınırlıdır. Enerji maliyeti yüksektir. Enerji depolaması güç, enerji iletimi iyi ve fiyatı düşüktür.
Doğrusal Hareket Temini Kolay ve ucuzdur, çalışma hızları yüksektir, hareket miktarı sınırlıdır. Az yer kaplarlar, elde edilebilir kuvvet sınırlıdır. Doğrusal hareket temini çok basittir. Çalışma hızları fazla yüksek değildir, az yer kaplarlar ve çok büyük kuvvetler elde edilebilir. Karmaşık ve pahalıdır. Çünkü dönüşüm için ya mekanik ya da kaldırıcı mıknatıs gereklidir. Hacim olarak çok yer tutarlar
Döner Hareket Temini Kolay ve ucuzdur. Düşük verim dolayısıyla işletme maliyetleri yüksektir. Çok yüksek devir sayılarına ulaşılabilir. Çok yüksek döndürme momentleri elde edilemez. Döner hareket kolaylıkla elde edilir. Devir sayıları çok yüksek değildir. Verimi yüksektir ve büyük döndürme momentlerine çıkılabilir. Yüksek verimli olup çok yer kaplarlar. Devir sayısı sınırlıdır. Devir sayısı ile döndürme momenti ayarı güçtür.
Genel Olarak Aşırı yük emniyetleri vardır. Patlama emniyeti mevcuttur. Devir sayısı, döndürme momenti, çalışma hızı rahatça ayarlanabilir. Aşırı yük emniyetleri vardır. Yüksek basınçlar söz konusu olduğundan iletim hatlarının montajı güç ve pahalıdır. Aynı zamanda sızdırmazlığa dikkat edilmelidir. Aşırı yük emniyetleri yoktur. Ek harcamalar yapılarak aşırı yük emniyetine ulaşılabilir, patlama emniyeti yoktur.
 

 

Son haberler Show All
Телескопический конвейер для загрузки грузовых автомобилей
Телескопический конвейер для загрузки грузовых автомобилей ...
Разделительный сепаратор  мощность подачи: 40 тонн / час
Разделительный сепаратор мощность подачи: 40 тонн / час ...
Порошковый смеситель для измельченного гипса и гипсовых сухих строительных смесей
Порошковый смеситель для измельченного гипса и гипсовых сухих строительных смесей

Гипсовый завод по производству порошковых смесителей для гипса и смесей на ...

Упаковочное устройство клапанными мешками для Калеким Испарта завода
Упаковочное устройство клапанными мешками для Калеким Испарта завода

Установка и ввод в эксплуатацию Упаковочного устройства клапанными мешками для лидирующейкомпании ...

About Us
Projet Plus, built complete turnkey projects and machinery for  mining, food and  chemical industry.   Our Vision To help build individual and effective projects and machinery that will catalyze Worlds's success   Our Mission To build life-long and successful partnerships with all Project Plus's customer through understanding and best fulfilling their needs.   Our Values We do our job in the rightest way with genuine commitment. We make clear promises and we keep them by all means. We develop ourselves and our colleagues. We act with honesty, transparence, and consistency in all our relations, which allows us to build long-term relationships based on trust. The primary and common objective of all of us is to keep our customers satisfied. We help each other to make this happen and we appreciate the help that is offered us. We uphold and support team performance and corporate performance as much as individual performance. In all of our dialogues, we listen first and try to understand what is needed. We trust each other and respect each other's expertise. We make our decisions in consideration of the whole and of their possible impact on the whole. We watch over and support each other, our society, and the environment. We do not elaborate on the reasons why something cannot be done; we think about and explain how it can be done with a new approach. When standard solutions fall short of meeting the requirements that differ from the routine, we promptly develop the most appropriate solutions by tapping the resources of our knowledge, experience, connections, and technology. We develop new ideas to make life easier for our customers and ourselves and we act in order to bring these ideas to life. We embrace change; we realize that everyone including us must do what behooves them in order to make change happen in the fastest and smoothest way. We take initiatives inasmuch as we can learn from our mistakes and do not repeat them; and we encourage taking initiatives. We define performance in terms of objective and measurable criteria and we evaluate it fairly and consistently. We always recognize a job well done; we provide feedback in order to improve each other. We go all the way in rationally defending what we believe is right and we work constructively to bring them to life.     ...
Блог